Gümüşhane Pestili ne ile yapılır?

Gümüşhane Pestili ve cevizli sucuğu (köme), dut, ceviz, fındık, bal, süt, un ve şekerle üretilen besin değeri yüksek bir gıda maddesidir. Bölgede yetişen ceviz ve dut pestilin ana hammaddesidir.

 

Gümüşhane Pestili nasıl yapılır?

“Herle” dediğimiz dut, bal, süt, şeker, undan oluşan karışımının çeşidine göre fındık veya ceviz katıldıktan sonra gıdaya uygun bezlere serilip kurutulmasıyla elde edilir. Bazı inovatif çeşitlerine fındık ezmesi (rulo ve üçgen pestil) veya bal (ballı sarma) veya antep fıstığı eklenerek lezzetin artması sağlanır.

 

Ürünler nerede üretilir?

Gümüşhane’de, fabrika ortamında gıda mühendislerinin gözetimi ve kontrolünde üretilerek el değmeden paketlenir ve sizlere ulaştırılır.

 

Gümüşhane Pestili’nin diğerlerinden farkı nedir?

Bölgenin iklimine uygun olduğu için bolca yetişen dut, Gümüşhane’de yapılan pestil ve cevizli sucukların iki ana malzemesidir. Örneğin Malatya’da kayısı bolca yetiştiğinden kayısı pestili, Kahramanmaraş ve Elazığ civarında üzüm bağları çok olduğu için üzümden elde edilen pestil yapılır. Pestil üretiminin yüzde 80’i Gümüşhane’de gerçekleşir.

 

Gümüşhane Pestili ve Kömesi’nin resmi dayanağı nedir?

Gümüşhane Pestili ve Kömesi Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiştir. Gümüşhane Pestili ve Kömesi, Metro Toptancı Market’in ‘Coğrafi İşaretli Ürünler’ projesi sayesinde, Finike Portakalından Taşköprü Sarımsağına, Giresun Fındığından Aydın İncirine, Zile Pekmezinden Ortaca Limonu ve Ege Sultani Üzümüne kadar çok sayıda coğrafi işaretli ürünün yanında yerini almıştır. 

 

Bizim bölgemizdeki cevizli sucuk ile köme aynı şey değil mi?

Benzerdir. Bazı bölgelerde cevizli sucuk, orcik, Maraş sucuğu, bandırma ve şeker sucuk gibi isimlerle anılır. Gümüşhane Kömesi’nin diğerlerinden farkı meyve olarak üzüm, kayısı, erik yerine sadece dut kullanılmasıdır. Rengi diğerlerine göre daha koyu ve kıvamlıdır. 

 

Keçiboynuzu ve dut pekmezinde şeker var mıdır? Şeker hastaları tüketebilir mi?

Harnup da denilen keçiboynuzu pekmezi ve dut pekmezi şeker veya glikoz içermez. Kullanım miktarının doktora sorarak belirlenmesi koşuluyla şeker hastaları da kullanabiliyor. 

 

Dut pekmezinin içinde ne vardır?

Dutun içinde çeşitli organik asitler, pektin ve şeker vardır. Dut pekmezi; dut şırasının vakum altında buharlaştırılarak koyulaştırılması sonucu elde edilir, kıvamlıdır. Ekstra şeker veya glukoz ile kıvam artırıcı kullanılmaz, sadece dut meyvesi kullanılır. 


 
Çerez Kullanımı

djgkgkhkjds