Rulo Pestil (500 gr)
Rulo Pestil
Rulo Pestil
Rulo Pestil

Rulo Pestil (500 gr)

Fiyat : ₺40,00(KDV Dahil)

Pestillerimiz glikoz ve/veya nişasta içermez.

:

Taze fındık kokusu!

Dut, dut şırası, süt, bal, pancar şekeri, fındık ezmesi ve un içerir. Nişasta ve/veya glikoz içermez.

 

Pestil ve cevizli sucuk (köme) yüzyıllarca Osmanlı’da saray eğlencelerinde kuruyemiş olarak tüketilen bir atıştırmalıktı. Geçmişte ananelerimizin ev usulü yaptığı pestil artık profesyonel şekilde hazırlanıyor. Gümüşhane’de dut ve cevizin, Karadeniz’de fındığın bolca yetişmesinden dolayı Türkiye’nin %80 pestil ihtiyacını Gümüşhane karşılıyor.

 

Rulo Pestil Nasıl Yapılır?

Dut, dut şırası, süt, bal ve pancar şekeri büyük bir kazanda bir araya getirilir. En son kıvam alması için un eklenir.  Bu karışıma “herle” adı verilir. 

 

Herle gıdaya uygun ve sadece pestil yapımında kullanılan bezlere yayılır, üzerine bolca fındık serpiştirilir. Bir yüzü kuruduktan sonra, ertesi gün diğer yüzü çevrilir. 3. gün özel askılara asılarak tamamen kuruması sağlanır. 

 

Pestil şerit halinde kesilir, seyreltilmiş bal sürülür, arasına bolca Giresun fındığından elde edilen fındık ezmesi konarak rulo halinde katlanır. Dışı seyreltilmiş bala bulanır. 

 

Sipariş verdiğinizde kutulanır. 

Taze taze sizlere ulaştırılır. Rafta beklemez. 

 

Muhafaza Şekli: Ağzı kapaklı, hava almayan bir saklama kabında 1,5 ay rahatlıkla koruyabilirsiniz. Yumuşaklığını ve tazeliğini kaybetmemesi için buzdolabına koymanızı önermeyiz. Havayla uzun süre temas etmezse uzun süre dayanır. Direk güneş ışığına maruz bırakmayınız. 

 

Pestil; bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hasta olmanızı engeller, ‘doğal’, ‘katkısız’ şifa kaynağıdır. Günlük enerji ihtiyacınızı karşılar. Demir, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum ve lif içeriği açısından zengin oldukları için kansızlığın giderilmesi ve tansiyonun düzenlenmesinde etkilidir. Selenyum minerali ve çinko içerir.

 

Diyetlerinizde, ara öğünlerde bu pestil çeşidini miktarına dikkat ederek tüketebilir, çocuklarınızın beslenme çantasına teneffüs aralarında tüketebilmeleri için ekleyebilirsiniz. 

 

Hamur işi yerine pestil tüketimi hem işyerinde, hem okulda enerjiyi ve verimi artırır. Dikkati diri tutar. Ani şeker düşmelerine sebebiyet vermediği için ideal bir atıştırmalıktır. 
 
Çerez Kullanımı

djgkgkhkjds