Pekmezli Muska Pestil (kg)
Pekmezli Muska Pestil

Pekmezli Muska Pestil (kg)

Fiyat : ₺75,00(KDV Dahil)

Pestillerimiz glikoz ve/veya nişasta içermez.

:

Dut, dut şırası, süt, bal, pancar şekeri, fındık ezmesi (iç kısmında) ve un içerir.

Nişasta ve/veya glikoz içermez.

 

Pestil ve cevizli sucuk (köme) yüzyıllarca Osmanlı’da saray eğlencelerinde kuruyemiş olarak tüketilen bir atıştırmalıktı.

Muska Pestil ise klasik pestil çeşitlerindendir. İçine fındık ezmesi konularak muska şeklinde sarılır.  

 

Gümüşhane’de dut ve cevizin, Karadeniz'de de fındığın bolca yetişmesinden dolayı Türkiye’nin %80 pestil ihtiyacını Gümüşhane karşılar. 

 

Muska Pestil Nasıl Yapılır?

Dut, dut şırası/pekmezi, süt, bal ve pancar şekeri büyük bir kazanda bir araya getirilir. En son kıvam alması için un eklenir. Bu karışıma “herle” adı verilir. 

 

Herle gıdaya uygun ve sadece pestil yapımında kullanılan bezlere yayılır, üzerine fındık serpiştirilir. Bir yüzü kuruduktan sonra, ertesi gün diğer yüzü çevrilir. 3. gün özel askılara asılarak tamamen kuruması sağlanır. Şeritler halinde kesilir, arasına fındık ezmesi konarak muska şeklinde katlanır. 

 

Sipariş verdiğinizde kutulanır. 

Taze taze sizlere ulaştırılır. Rafta beklemez. 

 

Muhafaza Şekli: Ağzı kapaklı, hava almayan bir saklama kabında 1,5 ay rahatlıkla koruyabilirsiniz. Yumuşaklığını ve tazeliğini kaybetmemesi için buzdolabına koymanızı önermeyiz. Havayla uzun süre temas etmezse uzun süre dayanır. Direk güneş ışığına maruz bırakmayınız. 

 

Pestil; bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hasta olmanızı engeller, ‘doğal’, ‘katkısız’ şifa kaynağıdır. Günlük enerji ihtiyacınızı karşılar. Demir, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum ve lif içeriği açısından zengin oldukları için kansızlığın giderilmesi ve tansiyonun düzenlenmesinde etkilidir. Selenyum minerali ve çinko içerir.

 

Diyetlerinizde, ara öğünlerde bu pestil çeşidini miktarına dikkat ederek tüketebilir, çocuklarınızın beslenme çantasına teneffüs aralarında tüketebilmeleri için ekleyebilirsiniz. 

 

Hamur işi yerine pestil tüketimi hem işyerinde, hem okulda enerjiyi ve verimi artırır. Dikkati diri tutar. Ani şeker düşmelerine sebebiyet vermediği için ideal bir atıştırmalıktır. 

Çerez Kullanımı

djgkgkhkjds