Hülya ben. Gazeteciyim. 2001’den beri Ankara, İzmir ve İstanbul’daki çeşitli basın kuruluşlarında çalıştım. Yaklaşık 20 yıldır hem mesleki anlamda hem de kişisel merakım dolayısıyla Anadolu’da hem tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticileri, hem de fabrikaları geziyor, çeşitli isimlerle haber ve röportajlar hazırlıyorum. 

 

Beni bazen Rize’de 360 derece çay bahçeleriyle çevrili bir yerde muhlama sündürürken, bazen Aydın’da, Ayvalık’ta organik zeytin bahçelerinde yağ sıkımına katılırken, bazen Gaziantep Nizip’teki antep fıstığı bahçelerinde veya biber tarlalarında, Kars’ta gravyer peyniri yapımında, Balıkesir’de bir süt çiftliğinde, Trakya’da ciğerin yapımını izlerken, Çayeli’nde kuru fasulye kaşıklarken görebilirsiniz. :)

 

İş işi doğurdu ve babamın doğduğu şehir olan Gümüşhane’nin en ünlü lezzeti pestil ve kömeyi (cevizli sucuk) daha çok kişi denesin ve tüm Türkiye bu üründen haberdar olsun diye 5 yıl önce bir internet satış sitesi olan www.pestildukkani.com’u kurdum. Amacım kadın üreticilere de destek olarak ekonomiye katılmalarının önünü açmaktı.

 

Eş zamanlı olarak medyada çalışmaya devam ediyorum, gıda markalarına, restoranlara, bazı kamu kurumlarına iletişim danışmanlığı veriyorum. 

 

Sadece pestil ve sucuk satmak üzere çıktığımız yolda, bana ve seçtiğim ürünlere olan güveninizle, süt ürünlerinden kuru yemişlere, salçalardan baharatlara yaklaşık 300 çeşit ürüne ulaştık. Üreticisini bildiğim nitelikli ve sağlıklı lezzetleri, aynı zamanda da damağınızda hoş bir tat bırakacak kıymetli ürünleri sizlerle buluşturuyorum.

 

Mutfağınızda ufak da olsa değişiklikler yapmanıza aracı olabiliyorsam, bazı ürünlerle  yüzünüzde tebessüm oluşturabiliyorsam, bazılarıyla da sağlığınızı korumanıza destek olabiliyorsam ne mutlu bana. 

 Umarım daha uzun yıllar, her gün yeniden eklenen ürünlerimizle evlerinize misafir olmaya devam ederiz ve ben bildiğim ve üreticisini sorguladığım yüzlerce kıymetli Anadolu lezzetini sizlerle buluşturabilirim. Anadolu bir cevher, sadece ortaya çıkarılıp parlatılmaya ihtiyacı var. :)
 

Sağlıkla ve afiyetle…

 

Hülya Meral

 

Devamını okumak isterseniz…

 

Pestil Dükkanı’nı kurarken iki amacım vardı.

1- Pestil ve cevizli sucuk (köme) özelinde, sağlıklı bir şekilde üretilen Gümüşhane lezzetlerini daha büyük kitlelerle buluşturmak ve pestili markalaştırmak. 

 

2- Her ne satacaksak bunu mutlaka kadın üreticilerden satın alıp kadınların ekonomide pay sahibi olmasını sağlamak. Şimdi sattığımız ürünlerin %85’ini bilinçli üretim yapan kadın üreticilerden alıyoruz. Ürettiğinin bir değer olduğunu anlayan kadınlarımız arttıkça ve kadınlarımız üretimde daha çok söz sahibi olmaya devam ettikçe önümüz parlak, kadınlarımıza güveniyorum :) 


 
Çerez Kullanımı

djgkgkhkjds