Dut Pekmezi (645 gr)
Dut Pekmezi
Dut Pekmezi

Dut Pekmezi (645 gr)

Fiyat : ₺35,00(KDV Dahil)
:

Tüm pekmezlerimiz şekersizdir. Yüzde 100 meyve ile yapılır. 

 

Şekersiz Dut Pekmezi, dut şırasının vakum altında buharlaştırılarak koyulaştırılması sonucu, soğuk sıkımla elde edilir, kıvamlıdır. HMF oranına dikkat edilerek yapılır.

 

Dut; iyi bir enerji kaynağı, bebeklerin ve çocukların büyüme ve gelişmesinde çok değerli bir besin maddesi ayrıca astım- bronşit gibi hastalıklara iyi gelmesi ve kan yapıcı özelliği ile önemli gıda maddelerinden biridir. Dutun içinde çeşitli organik asitler, pektin ve şeker vardır.

Pekmez özellikle günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin büyük bir kısmını karşılar.

 

Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziklilerin, tüberkülozlu hastaların, iyileşme dönemindeki kişilerin diyetinde yer alması önerilir. Doktorunuza danışarak tüketebilirsiniz.

Muhafaza Şekli: Direk güneş ışığına maruz bırakmayınız. Açtıktan sonra buzdolabında muhafaza ediniz. 

 

Hülya Meral Notu: Babaannem 83 yaşında vefat etti. Her zaman çok sağlıklı beslendi ve çok hareketliydi. "Ananen ne ile besleniyorsa sen de onunla beslen" tavsiyesine uyup ben de onun tükettiklerini tüketmeye gayret ediyorum. Babaannem İstanbul'da apartmanın bahçesindeki kocaman dut ağacını sallar, bize zorla :) taze taze dut yedirirdi. "Dut yiyin ki kışın hasta olmayın" derdi. Gerçekten tüm kışı hasta olmadan atlatırdık. Kıymetini şimdi anlıyorum ve uyguluyorum.

Dutu ara öğünlerinizde, tatlılarınızda şeker yerine, hoşaf olarak, granolalarda kullanabilirsiniz. Sosyal medyada paylaştığım çeşitli tarifler için instagram hesabımızı takibe alabilirsiniz. @pestildukkani

Çerez Kullanımı

djgkgkhkjds