Cevizli Pestil (500 gr)
Cevizli Pestil (500 gr)
Cevizli Pestil (500 gr)

Cevizli Pestil (500 gr)

Fiyat : ₺33,00(KDV Dahil)
:

Dut, dut şırası, süt, bal, pancar şekeri, ceviz ve un içerir. Nişasta ve/veya glikoz içermez.

 

Pestil ve cevizli sucuk (köme) yüzyıllarca Osmanlı’da saray eğlencelerinde kuruyemiş olarak tüketilen bir atıştırmalıktı. Cevizli Pestil ise son 50 yıldır Gümüşhane’de, ananelerimizin komşularıyla imece usulü yaptığı en klasik pestil çeşididir. 

 

Gümüşhane’de dut ve cevizin bolca yetişmesinden dolayı Türkiye’nin %80 pestil ihtiyacını Gümüşhane karşılar.

 

Cevizli Pestil Nasıl Yapılır?

Dut, dut şırası, süt, bal ve pancar şekeri büyük bir kazanda bir araya getirilir. En son kıvam alması için un eklenir.  Bu karışıma “herle” adı verilir. 


Herle gıdaya uygun ve sadece pestil yapımında kullanılan bezlere yayılır, üzerine bolca ceviz serpiştirilir. Bir yüzü kuruduktan sonra, ertesi gün diğer yüzü çevrilir. 3. gün özel askılara asılarak tamamen kuruması sağlanır. Özel bir katlama şekliyle katlanır. Sipariş verdiğinizde dilimlenerek kutulanır. Taze taze sizlere ulaştırılır. Rafta beklemez. 

 

Muhafaza Şekli: Ağzı kapaklı, hava almayan bir saklama kabında 1,5 ay rahatlıkla koruyabilirsiniz. Yumuşaklığını ve tazeliğini kaybetmemesi için buzdolabına koymanızı önermeyiz. Havayla uzun süre temas etmezse uzun süre dayanır. Direk güneş ışığına maruz bırakmayınız. 

 

Cevizli Pestil; bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hasta olmanızı engeller, ‘doğal’, ‘katkısız’ şifa kaynağıdır. Günlük enerji ihtiyacınızı karşılar. Demir, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum ve lif içeriği açısından zengin oldukları için kansızlığın giderilmesi ve tansiyonun düzenlenmesinde etkilidir. Selenyum minerali ve çinko içerir.

 

Diyetlerinizde, ara öğünlerde bu pestil çeşidini miktarına dikkat ederek tüketebilir, çocuklarınızın beslenme çantasına teneffüs aralarında tüketebilmeleri için ekleyebilirsiniz. 

 

 

Hamur işi yerine pestil tüketimi hem işyerinde, hem okulda enerjiyi ve verimi artırır. Dikkati diri tutar. Ani şeker düşmelerine sebebiyet vermediği için ideal bir atıştırmalıktır. 

Çerez Kullanımı

djgkgkhkjds