Cevizli Pestil + Cevizli Sucuk (kg)
Cevizli Pestil + Cevizli Sucuk (kg)

Cevizli Pestil + Cevizli Sucuk (kg)

Fiyat : ₺65,00(KDV Dahil)

Pestillerimiz glikoz içermez.

:

500 gr CEVİZLİ SUCUK ve 500 gr CEVİZLİ PESTİL içerir.

CEVİZLİ SUCUK:

Ceviz, dut, bal, süt, pancar şekeri, un ve dış yüzeyinde fındık içerir. Nişasta ve/veya glikoz içermez.

 

Kelebek dediğimiz yarım ceviz ipe takılır. 30 cm uzunluğuna getirilir.

 

Diğer yanda büyük bir kazanda dut, süt, bal, pancar şekeri, un, fındık ve cevizle oluşturulan karışım (herle) hazırlanır.

 

İpe dizilmiş cevizler birkaç kez herleye batırılıp çıkarılır. Dış yüzeyi Giresun’un özel fındıklarından ‘pikolalı fındık’a batırılır ve bir düzeneğe asılır.

 

Birkaç gün cevizli sucuğun kuruması beklenir. Tamamen kuruduğuna emin olunduktan sonra kutulara konur.

 

Gümüşhane’de köme ve bazı bölgelerde cevizli sucuk, orcik, Maraş sucuğu, bandırma ve şeker sucuk gibi isimlerle anılan cevizli sucuk, sipariş verdiğinizde dilimlenerek kutulanır. Taze taze sizlere ulaştırılır. Rafta asılı beklemez. 

 

CEVİZLİ PESTİL: 

Dut, dut şırası, süt, bal, pancar şekeri, ceviz ve un içerir. Nişasta ve/veya glikoz içermez.

 

 

Dut, dut şırası, süt, bal ve pancar şekeri büyük bir kazanda bir araya getirilir. En son kıvam alması için un eklenir.  Bu karışıma “herle” adı verilir. 


Herle gıdaya uygun ve sadece pestil yapımında kullanılan bezlere yayılır, üzerine bolca ceviz serpiştirilir. Bir yüzü kuruduktan sonra, ertesi gün diğer yüzü çevrilir. 3. gün özel askılara asılarak tamamen kuruması sağlanır. Özel bir katlama şekliyle katlanır. Sipariş verdiğinizde dilimlenerek kutulanır. Taze taze sizlere ulaştırılır. Rafta beklemez. 

 

 

 

Muhafaza Şekli: Ağzı kapaklı, hava almayan bir saklama kabında 1,5 ay rahatlıkla koruyabilirsiniz. Yumuşaklığını ve tazeliğini kaybetmemesi için buzdolabına koymanızı önermeyiz. Havayla uzun süre temas etmezse uzun süre dayanır. Direk güneş ışığına maruz bırakmayınız. 

 

Çerez Kullanımı

djgkgkhkjds