Gümüşhane Pestil & Doğal Ürünler

 

Sıkça Sorulan Sorular
Ürünler nerede üretilir?

Gümüşhane’de, 1974’ten beri pestil ve köme üreten tedarikçimizin fabrikasında gıda mühendislerinin gözetimi ve kontrolünde üretilerek el değmeden paketlenir ve size ulaştırılır.

Gümüşhane Pestili'nin diğer şehirlerinkinden farkı nedir?

Bölgenin iklimine uygun olduğu için bolca yetişen dut, Gümüşhane’de yapılan pestil ve kömelerin iki ana elementinden biridir. Dut şırası veya dut pekmezi kullanılır. Kayısı, erik, üzüm kullanılmaz.

Gümüşhane Pestili ve Kömesi'nin resmi dayanağı nedir?

Gümüşhane Pestili ve Kömesi Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiştir. Gümüşhane Pestili ve Kömesi, Metro Toptancı Market’in ‘Coğrafi İşaretli Ürünler’ projesi sayesinde, Finike Portakalından Taşköprü Sarımsağına, Giresun Fındığından Aydın İncirine, Zile Pekmezinden Ortaca Limonu ve Ege Sultani Üzümüne kadar çok sayıda coğrafi işaretli ürünün yanında yerini almıştır.

Bizim bölgemizdeki cevizli sucuk ile köme aynı şey değil mi?

Benzerdir. Bazı bölgelerde cevizli sucuk, orcik, Maraş sucuğu, bandırma ve şeker sucuk gibi isimlerle anılır. Gümüşhane Kömesi’nin diğerlerinden farkı meyve olarak üzüm, kayısı, erik yerine sadece dut kullanılmasıdır. Rengi diğerlerine göre daha koyu ve kıvamlıdır. Fabrikada gıda mühendislerinin gözetimi ve kontrolünde üretilir.

Keçiboynuzu pekmezinde şeker var mıdır? Şeker hastaları tüketebilir mi?

Harnup da denilen keçiboynuzu pekmezi şeker veya glikoz içermez. Şeker hastalarına tavsiye edilir. Doktorunuzun söylediği miktarda tüketmenizi öneririz.

Dut pekmezinin içinde ne vardır?

Dutun içinde çeşitli organik asitler, pektin ve şeker vardır. Dut pekmezi; dut şırasının vakum altında buharlaştırılarak koyulaştırılması sonucu elde edilir, kıvamlıdır.

Fındık Ezmesi? nasıl yapılır?

Giresun’un özenle seçilmiş 14- 15 çeşit fındığı işlenerek fındık ezmesi haline getirilir.

Baby shower, kına gecesi, söz, nişan, düğün, açılış gibi özel günlerde konsept kutu veya sepet hazırlayabiliyor musunuz?

Evet. Bizlerle nasıl bir şey düşündüğünüzü paylaşırsanız, en mükemmelini sizler için hazırlıyor olacağız. Telefonla irtibata geçmenizi öneririz.

Gümüşhane Pestili'nin içinde ne vardır?

"Gümüşhane Pestili ve Kömesi”; dut, ceviz, fındık, bal, süt, şeker ve undan üretilen besin değeri yüksek bir gıda maddesidir. Bölgede yetişen ceviz ve dut pestilin ana hammaddesidir.

Gümüşhane Pestili nasıl yapılır?

Dut, bal, süt, şeker ve un karışımının herle (yumuşak pelte) haline getirilip fındık veya ceviz katılarak bezlere serilip kurutulduktan sonra elde edilir. Bazı çeşitlerine fındık ezmesi veya bal katılarak lezzetin artması sağlanır.

Pestil
DÜKKANI
Kampanyalarımızdan ilk siz haberdar olun!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır